cd_2015_020 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

MORGOTH - Ungod

Nemeckí MORGOTH  v deväťdesiatych rokoch síce nepatrili do vtedajšej death metalovej elity, no svojou zaujímavou tvorbou zaujali množstvo poslucháčov. Na prvých dvoch EP zatiaľ len kopírovali svoje vzory, no na albumoch „Cursed“ a najmä „Odium“ začali tvoriť niečo omnoho hodnotnejšie a originálnejšie. Do svojej hudby začali primiešavať industriálne prvky na svoju dobu svojským štýlom. Celé toto úsilie vyvrcholilo na albume „Feel sorry for the fanatic“, na ktorom svoju hudobnú tvár prekopali od základov. S death metalom to už malo pramálo spoločného a žiaľ ich kariéru tento zaujímavý album na dlhú dobu pochoval. Ortodoxní death metaloví fanúšikovia ostali z neho v šoku a ku komunite, ktorú by teoreticky mohol zaujať sa v podstate nedostal. Koniec koncov podobný osud postihlo mnoho death metalových skupín, ktoré sa snažili výraznejšie odlíšiť od ostatnej scény.  Za všetkých spomeňme ATHEIST či PESTILENCE.

Ako to už pri podobných návratoch býva zvykom, MORGOTH vsadili na istotu. Na novinke namixovali dokopy všetko to, čo sa nachádzalo na ich prvých dvoch albumoch plus trochu toho archaického korenia z debutových EP. Na jednej strane je to škoda, že neprišli s niečím originálnejším, no „Ungod“ treba brať ako poctu starej škole. Je tu cítiť typický rukopis skupiny, ktorý oddeľuje ich tvorbu od šedého priemeru. Skladby sú vystavané veľmi jednoducho, no s mimoriadnym skladateľským talentom. Jednoduché a chytľavé gitarové riffy sa tu miesia s veľmi špecifickou rytmikou a fantastický vokál Karstena Jägera to celé ešte umocňuje. Ten sa v skupine ocitol na poslednú chvíľu po dosť nečakanom odchode lídra skupiny Marca Greweho. Myslím si, že lepšieho náhradníka si skupina ani nemohla vybrať. Jeho brutálny vokál v sebe nesie nesmierne množstvo emócií a je ozdobou tohto diela. Mimochodom do dnes nechápem, ako jeho domovská kapela DISBELIEF mohla ostať v podstate nepovšimnutá. A to najmä po vydaní famózneho albumu „Navigator“, ktorý sa nachádza v mojom osobnom rebríčku minimálne v prvej desiatke. Je zaujímavé, že Karsten v istých momentoch silne pripomína Chucka Schuldinera v období albumov „Leprosy“ či „Spiritual Healing“. Túto jeho polohu som si v DISBELIEF nikdy neuvedomil. No každopádne to bola skvelá voľba a jeho prínos pre túto nahrávku je neodškriepiteľný.

MORGOTH prichystali pre svojich starých fanúšikov a milovníkov starej death metalovej školy veľmi vkusný darček. Verím, že pre určitú skupinu fanúšikov bude tento album sklamaním, no mne veľmi ulahodil.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 03.05.2015
Hodnotenie: 8/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky